Gombasi Viktóriát és Simon Zoltánt (Zoli 2 szervezetnek is segített párhuzamosan, szerk.) kérdeztem a tapasztalataikról, amit a Járókelő Egyesületnek végzett pro bono munkájuk közben szereztek.
Be tudnád mutatni magad és a szakmai múltad néhány szóban?
Viki: Már egyetemi tanulmányaim alatt is lenyűgözött az online marketing világa és a számtalan lehetőség, amit ki lehet belőle hozni, immáron 1,5 éve foglalkozom PPC-vel.
Zoli: Informatika tanárként végeztem az egri Eszterházy-n, 20 éve foglalkozok weboldalak, webáruházak készítésével, 10 éve Google hirdetések menedzselésével.
El tudnád mondani, miért jelentkeztél, hogy segíts pro bono módon egy civil szervezetnek? Hogy zajlott a közös munka?
Viki: Szerettem volna a szakmai tudásom és tapasztalatom a közjó szolgálatába állítani. Úgy érzem nagyon fontos kötelességünk hozzájárulni a társadalom jobbá tételéhez, akár egy civil szervezet segítése által.
A közös munka kezdetén megismerkedtem Zolival, Zsuzskával és Mátéval (Zsuzska és Máté a Járókelő Egyesület kommunikációs munkatársa és ügyvezetője). Első körben átbeszéltük a célokat, megbeszéltük ki milyen feladatokban venne szívesen részt, végül pedig a hatékonyság érdekében csoportbontás történt. Zoli Mátéval, én pedig Zsuzskával folytattam a közös munkát.
Zoli: Elsősorban a kíváncsiság hajtott, mind a két szervezet munkáját érdekesnek találtam és érdemesnek / hasznosnak arra, hogy szívesen felajánljam a segítségemet.
Milyen tapasztalatokat szereztél a közös munka folyamán?
Volt, valami, amit tanultatok ebből a projektből? Milyen nehézségek jöttek elő a munka folyamán? Szövődött új ismeretség, barátság?
Viki: Öröm volt megismerni Zolit, Zsuzskát, és Mátét, remekül tudtunk együtt ötletelni és tervezni. Betekintést nyerhettem az egyesület működésében, és segíthettem az ügyük képviseletében és abban, hogy minél többen megismerjék a munkájukat. Naptáraink összeegyeztetése nem ment mindig gördülékenyen, de türelemmel és megértéssel voltunk egymás iránt. A jövőben természetesen szívesen állok az egyesület rendelkezésére, ha szükségük van rám.
Zoli: Mindkét szervezettől nagyon kedves, barátságos embereket ismerhettem meg. A nehézséget elsősorban az okozta, hogy hogyan tudom beilleszteni a sűrű napirendembe, délután a gyereknevelés mellé ezt a fajta tevékenységet. Különösen érdekes volt, hogy pl. a Járókelő Egyesület az átlag hazai kisvállalkozásoknál profibb módon kezeli a folyamatokat, ebből sokat tanultam.
Mennyiben tartod másnak az ilyen jellegű segítést, mint egy forprofit szervezetnek végzett munkát?
Viki: A munkafolyamatok kapcsán nincs eltérés, itt inkább az erőforrások hiánya, amit különbségként meg tudnék említeni. Jelen lenni az online világban és látszani viszonylag nagy költségekkel jár, amit egy egyesület nem engedhet meg magának minden esetben.
Zoli: Nem tartom másnak, sőt, valamiért úgy éreztem, hogy még jobban oda kell tenni magam, hogy eredményeket mutassak fel, cserébe jóval nagyobb hálát éreztem a szervezetek képviselői részéről.
Pontosan milyen tevékenységekkel tudtad segíteni a civil szervezet online marketing tevékenységét?
Viki: A közösségi oldalak auditja után, javaslatokat tettem, a posztok rendszerességére, illetve a tartalmi részére is. Segítettem egy content calendar kidolgozásában, illetve az egyesület a későbbiek folyamán szeretne egy nagyobb offline – és online kampányt, melynek online kivitelezésében szintén részt vettem. A Meta hirdetéskezelő felület kapcsán mentorálást nyújtottam Zsuzskának, hogy a jövőben egyedül is profi kampányokat tudjon létrehozni.
Zoli: Google hirdetések beállítása, kulcsszókutatás, weboldal statisztikai mérések beállítása, konverziós pontok beállítása, Google Ads és Google Analytics alapszintű használatának oktatása.
Kinek és miért ajánlod, hogy jelentkezzen és segítsen pro bono módon civil szervezeteknek?
Viki: Mindenkinek, akinek a szabadidejébe belefér, hogy 2-3 hónapon keresztül aktívan részt vegyen egy civil szervezet segítésében. Aki szeretne egy életre szóló élményt, új embereket megismerni, és tapasztalatot szerezni projektekben való részvételben.
Zoli: Azoknak ajánlom, akik kicsit ki akarnak lépni a profitorientált szervezetek világából és szívesen állnának be egy nemes ügy mögé, nem klasszikus anyagi támogatással.
Viki és Zoli oklevelei itt találhatóak: https://probono-ppc.hu/probono-oklevelek
A honlap blog részében több beszámolót is olvashatsz. Nézd meg, hogy az Igazgyöngy Alapítványnak hogyan segítettek az önkéntesek: https://probono-ppc.hu/pro-bono-munka-tapasztalatai/
Ha kedvet kaptál a pro bono munkához, csatlakozz a szakmai csoportunkhoz.
FB zárt csoport: PPC-probono